ZAMAN: Şimdi, kişiye özel ayakkabı çok moda

  • Tarih |

Seçilen ayakkabı hem modaya uyum sağlamalı, hem rahat, hem fonksiyonel, hem uygun fiyatlı hem de kullanan kişinin ayak yapısına tam uyumlu olmalı. Bu seçeneklerin belki de en zor bulunanı ayak yapısına tam uyumlu modeller.

İşte tam bu noktada da kişiye özel, el yapımı ayakkabı üretimleri devreye giriyor.

Hızla gelişen dünya ve tüketici talepleri ayakkabıya olan ilgiyi artırdı. Günümüzde büyük-küçük yüzlerce marka, ayakkabı üretimi yapıyor. Renk renk çeşit çeşit ayakkabı modelleri sadece vitrinleri değil, ayakkabılıklarımızı da dolduruyor. Her giysinin altına uygun bir pabuç mutlaka bulunuyor dolaplarda. Hatta rengi uysa dahi topuk boyu uygun olmayan bir ayakkabının yerine bir yenisi çok rahatlıkla alınabiliyor şimdilerde. Seri üretimin yaygınlaşması sonucu oluşan uygun fiyatlar da, bunu birkaç kat daha destekliyor. Fiyatları 20 YTL’den başlayan ayakkabıların oldukça yüksek rakamlara kadar çıktığını da görebiliyoruz. Kimisinde tasarım çok güzel olurken, kimisinde kalite bir diğerinde ise fiyat cazip oluyor yeni nesil ayakkabı modellerinde. Bunların yanısıra rahatlık, hızlı yaşam şartlarına uymak zorunda kalanların en çok dikkat ettiği özelliği oluşturuyor. Seçilen ayakkabı hem son moda akımlarına uyum sağlamalı, hem rahat, hem fonksiyonel, hem uygun fiyatlı hem de kullanan kişinin ayak yapısına tam uyumlu olmalı diye düşünüyor pek çok hanım. Bu seçeneklerin belki de en zor bulunanı ayak yapısına tam uyumlu modeller. İşte tam bu noktada da geçmişte kalmış gibi görünen hatta çok çok pahalıya mal olur bu anlayış, artık çok lüks diyerek düşünülen kişiye özel, el yapımı ayakkabı üretimleri devreye giriyor.

Suriye emirinin eşine hediye olarak yaptırdığı tarihî Marmara Han’da, şimdilerde başka hanımları çok mutlu edecek ayakkabılar üretiliyor. Giysilerin havasını bir anda değiştiren, yürüyüşü farklılaştıran, feminen duruşu simgeleyen birbirinden şık ve zarif ayakkabılar, eskisi gibi kişiye özel olarak üretiliyor. Herkesin ayağında olan ayakkabıları sevmiyor musunuz? Ya da aldığınız ayakkabılarda ayaklarınız bir türlü rahat etmiyor mu? Tercihlerinizin hepsini rahatlıkla bir arada bulabiliyorsunuz bu mekanda. Yaklaşık 15 yıldır birçok kişiye binlerce çeşit ayakkabı üreten bu firmada neler yok ki. Hayranlıkla ayakkabı modellerini incelediğiniz dergideki pabucu beğendiniz; fakat bir türlü o modeli bulamıyor musunuz? Yahut ayağınızın numarası standart dışı... Hiçbiri istediğiniz ayakkabıya ulaşmanızı engelleyemeyecek. İçi dışı deri ayakkabılar, kaliteli malzemeler ile hem de gayet uygun fiyatlara üretiliyor.

Birçok hanımın ortak sorunudur yüksek ökçeli ayakkabılar. Görünüşü bir anda değiştirir; fakat kullanımı çok zor olarak algılanır. Ayaklar mengeneye sokulmuşçasına ağrır ya da bir saat kullanımdan sonra yanlardan sıkmaya başlar. Veyahut yanlış ayakkabı kullanımından dolayı ayak deforme olmuştur, kemik çıkmıştır ayak yanlarınızdan, parmaklarınız üst üste binmiştir sivri uçlu pabuçlardan. Yaşınız ilerlediği için ayaklarınızın şekli değişmiştir; bu da beğendiğiniz pabucu giymenize engeldir. Coşkun Kundura, kişiye özel ayakkabı üretimi ile bu türden sorunları yaşayan hanımların da taleplerine cevap veriyor. Ayak şekli ne olursa olsun ölçüler birebir alınarak istenilen model size özel üretiliyor. Bu konuda pek çok markaya ve modacıya da hizmet veren Coşkun Kundura, yarışmalarda dereceye giren birçok ayakkabı tasarımı ile bu konudaki başarısını gösterdi.

Genellikte abiye giysilerle birlikte kullanılmak üzere kıyafet ile aynı kumaştan yapılmış ayakkabılar özel üretim olarak talep ediliyor. Oysa ki bu tarz ayakkabı kullananlar rahatlığına alışınca seri üretim modellerden uzak duruyor. Yeni jenerasyonun ayak numaralarının daha büyük olması da kişisel ayakkabılara olan talebi artırıyor. En çok rağbet gören ayakkabı numaraları bayanlarda 37, 38, 39 olarak görülse de yeni nesil genç hanımlarda bu numaralar 43'e kadar yükseliyor. Devamlı spor ayakkabı giymenin bir kötü tarafı da gençlerde taraklı ayak yapılarının artmış olması. Böyle sorunlar yaşayanlarında özellikle iş yaşamına geçtiği dönemlerde ayakkabı sorununu sıklıkla yaşadıklarını görüyoruz. Coşkun Kundura da genellikle müşteriler giyimine özen gösteren üst düzey çalışan hanımlardan oluşsa da özel günlerinde son derece şık olmak isteyenler de bulunuyor.

Gün boyunca topuklu giymek zorunda olanlar, buna çözümü kişisel ayakkabı üretimi ile bulabiliyor. Tabii saatlerce sahnede kalmak zorunda olan sanatçılar da özel üretim ayakkabıları tercih ediyorlar. Sezen Aksu 36,5 numara ayakkabı giyse de özel üretim yaptırmaktan geri durmuyor. Funda Arar, Tuba Ünsal, Ajda Pekkan ya da 44 numara ayaklara sahip olan Galatasaraylı yabancı basketbolcu hanımlar da, kişiye özel ayakkabılar kullanmayı tercih ediyor. Ünlülerde kişisel (houte couture) ayakkabıları tercih edenler arasında gün boyu hareket halinde ve bakımlı olmak zorunda kalan siyasi simalar da bulunuyor. Emine Erdoğan, Özdeyiş Topbaş bunlardan sadece iki isim. Kimisi rahatlığına hayran kalırken, kimi hanımlarda yüzlerce dolara dergi sayfalarını süsleyen ayakkabıların birebir aynılarını özel olarak ayak ölçülerinde ve çok daha uygun fiyata Coşkun Kundura’ya yaptırmayı tercih ediyor. İçi dışı deri çalışılan ayakkabılarda kalite, en üst seviyede sunuluyor. Kişinin isteğine bağlı olarak götüreceği kumaş ya da derinin de kullanılması güzelliği artırıyor. İsterseniz elbisenizin kumaşı, isterseniz şalınızın şifonu ile hayalini kurduğunuz ayakkabıya kavuşmanız mümkün. El işçiliği ile tek tek üretilen pabuçlar, çizmeler çok yüksek ökçeli olsa dahi rahatlığı ile beğeni kazanıyor. Şimdilerde son derece moda olan gizli platform tasarımlar bu sayede daha çok kişinin korkmadan kullanabileceği modeller arasında yerini alacak. 17 pont (topuk yüksekliği) tasarımları ayak rahatınızı bozmadan kullanma zevkini yapınıza uygun hazırlanmış modellerle yaşamanız mümkün. Birçok ünlü markaya da üretim yapan Coşkun Kundura’da fiyatlar düşündüğünüz gibi çok yüksek değil. Talep ettiğiniz modelin özelliklerine bağlı olarak 100 ile 300 YTL arasında değişen fiyatlarla houte couture ayakkabı sahibi olabilirsiniz. Tıpkı elbiselerdeki gibi sadece sizde olan bir ayakkabı istiyorsanız ya da topuklu ayakkabı giymek işkencesine katlanmak istemiyorum diyorsanız, mutlaka kişiye özel ayakkabı sahibi olun. Popüler kültür ve moda kişisel birçok şeyi terk ederek uyum sağlamayı hedeflerken siz, sadece size uygun olduğunu düşündüğünüz detayları istediğiniz takdirde ayakkabılarınızda da kullandırabilirsiniz. Ne gariptir ki ayaklar, belirli ölçülerde standartlaştırılmıştır. Halbuki her ayak görsel olarak aynı şekle sahip olsa da formlarındaki kişisel detaylar oldukça farklıdır. Bu da sadece görsellik adına değil, rahat etme adına da giyilen ayakkabıların önemini ortaya koyuyor. Unutmayın sizi gün boyu taşıyan ayaklarınız, özel bir şeyler giymeyi hak etmektedir.

REYHAN YAZICI (TASARIMCI)

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=794993&keyfield=636FC59F6B756E206B756E64757261